Věděli jsme, že když budeme trpěliví, góly přijdou, řekl Stanislav Ruda

Zuzana Spurná
O L O M O U C – Juniorka má za sebou už polovinu nadstavbové části a vede si skvěle. Parta kolem kapitána Aleše Poledny protáhla šňůru výher na šest utkání a v Chomutově si i s chutí zastřílela. Proti Pirátům se Olomoučtí trefili šestkrát a jeden z gólů přidal v samostatném úniku i Stanislav Ruda. Šikovný útočník poslal Hanáky do vedení 5:0, jak sám přiznal, v samostatných únicích si ale úplně nelibuje.

V rámci nadstavby vyrazili junioři v dosud posledním utkání zatím nejdál, až do Chomutova. Do zápasu sice vstupovali jako favorité, první minuty ale nevypadaly tak, jak si představovali. Piráti s Olomoucí dlouho drželi krok, síť za zády chomutovského brankáře tak hosté rozvlnili až na konci první dvacetiminutovky. Junioři přiznali, že se na jejich vstupu do utkání možná tak trochu podepsala dlouhá cesta. A nejen ta. „Už po rozbruslení jsme si v kabině říkali, že je v hale velké teplo a měkký led. K tomu se ještě přidala ta dlouhá cesta, ale myslím, že jsme se po chvíli dostali do tempa,“ tvrdil Stanislav Ruda.

Domácí dokázali, že se hraje opravdu do poslední vteřiny, a tak museli Olomoučtí ještě v posledních sekundách sáhnout před svou bránou k záchranné brzdě. Téměř s první sirénou tedy bylo nařízeno trestné střílení. To ale Chomutov využít nedokázal. Byl i tenhle okamžik zásadní? „Myslím si, že ano a určitě nás nakoplo i to, že Špuny (Jan Špunar) chytil trestné střílení těsně před koncem třetiny. Uklidnilo nás to a povzbudilo do zbytku zápasu,“ přiznal odchovanec České Třebové.

Druhá dvacetiminutovka vyšla Hanákům parádně. Během pouhých devíti minut se trefili hned čtyřikrát a uskočili domácím na rozdíl pěti gólů. „Snažili jsme se držet toho, co nám trenéři říkají. Věděli jsme, že když budeme hrát trpělivě, góly přijdou,“ vysvětloval.

Stanislav Ruda využil chyby domácí obrany a svým samostatným únikem zakončeným šikovnou střelou poslal kohouty do vedení:4:0. Nad tím, zda mu takové akce vyhovují, ale olomoucký útočník váhal. „Nevím, jestli se dá říct, že mi vyhovují. Záleží na situaci. Střídání předtím jsem měl velké šance a říkal jsem si, že už to tam musí spadnout. Odrazil se ke mně puk a najednou jsem jel sám na bránu. Měl jsem i dost času na zakončení,“ vracel se k utkání devatenáctiletý hokejista.

Juniorka vyhrála šestkrát v řadě a zatím se drží na prvním místě tabulky. Právě první příčka zajistí jednomu z týmů skupiny o udržení jistotu extraligové příslušnosti i v příští sezóně. Parta kolem kapitána Aleše Poledny si uvědomuje, že pro zajištění klidného konce sezóny je potřeba dodržet ještě několik věcí. „Musíme dodržovat taktiku a hrát bez vyloučení a s pokorou,“ měl jasno urostlý forvard.

V dalším kole čeká Hanáky cesta do Litvínova. Právě s Vervou svádí Olomouc boj o první příčku. Na litvínovskou juniorku má sice náskok čtrnácti bodů, ve hře je jich ale ještě osmnáct. „Rozhodně to bude vyrovnaný zápas. Litvínov bojuje o každý bod a určitě nám nedá nic zadarmo,“ dodal útočník, který na dresu nosí číslo 88.