Dorostencům začíná liga! Chceme postoupit do vyšší nadstavby, burcuje Lukáš Bošek

Zuzana Spurná, Daniel Fekets
O L O M O U C – Jen hodiny dělí olomoucké dorostence od startu soutěže. Svěřenci trenéra Richarda Brančíka v přípravě odehráli celkem osm utkání a turnaj v Pardubicích. Zatímco turnaj na východě Čech jim příliš nevyšel, v ostatních utkáních si nevedli špatně. Útočník Lukáš Bošek se vrátil nejen k přípravným zápasům, ale i k suché přípravě. A jaká očekávání má od nadcházející sezóny, která dorostu začíná ve čtvrtek 15. září na ledě Vítkovic?

Nepříliš oblíbená část přípravy, tedy tréninky na suchu, jsou minulostí. Od konce července se dorostenci poctivě připravovali na ledě. Na chvíli se ale vraťme k době, kdy dorost nejvíce času strávil na hřišti a v posilovně. „Suchá příprava začala poněkud zlehka a každým týdnem se intenzita stupňovala. Suchá příprava nikdy není snadná a všichni kluci udělali velký pokrok,“ ocenil své spoluhráče Lukáš Bošek. „Pro mě osobně bylo nejtěžší se po nemoci dostat zpět do kondice,“ připustil.

Necelý týden po tom, co se dorostenci vrátili mezi mantinely, vyzvali na vlastním ledě Zlín. Vůbec první přátelské utkání před novou sezónou skončilo jednobrankovým rozdílem, z výhry 5:4 se však radoval Zlín. „Vzhledem k tomu, že to byl první zápas, hráli jsme v novém složení, bylo nejtěžší sehrát se s novými spoluhráči a zpátky si navyknout na zápasové tempo,“ vzpomínal.

Svěřenci trenéra Richarda Brančíka dokonce dvakrát nastoupili k derby se šumperskými Draky. Zatímco doma nasázeli krajským rivalům deset gólů, na ledě Šumperka se museli smířit s vysokou porážkou 2:7. „V prvním zápase jsme byli v plné sestavě, naopak ve druhém chyběla celá druhá lajna včetně mě. Těžko říct, co se tam dělo,“ vysvětloval hráč nosící dres s číslem 88.

Stejně jako minulý rok, i letos vyrazili dorostenci na tradiční pardubický turnaj. Na východě Čech se postupně utkali s Pardubicemi, Mladou Boleslaví a Třincem. Nakonec se ale museli smířit s posledním místem. „Na turnaji nám rozhodně chyběla produktivita a celkově se nám to moc nepovedlo. Bylo tam hodně individuálních chyb, které jsme ve zbytku přípravy vypilovali a snažíme se je eliminovat do startu ligy,“ tvrdil olomoucký útočník.

Kromě turnaje odehrála parta kolem kapitána Matyáše Bohatého dalších osm utkání. Čtyřikrát se radovala z výhry, musela se ale smířit i se čtyřmi prohrami. „Herně jsme rozhodně nezaostávali, zápasy byly vyrovnané. Rozhodovaly detaily,“ přiznal Lukáš Bošek. Dorostenci si ale uvědomují, že stále je na čem pracovat. „Největší mezery máme v produktivitě, na které musíme všichni, včetně mě, zapracovat. Také bychom měli vypilovat přesilové hry, které rozhodují zápasy.“

Lukáš Bošek si ale dobře uvědomuje, v čem tkví síla dorosteneckého výběru. „Máme velmi silné první dvě lajny, které by měly rozhodovat zápasy. A taky jistotu v brance,“ chválil své spoluhráče. Nejen proto si dorostenci dali odvážné cíle do sezóny. „S týmem máme cíl postoupit do nadstavby mezi prvními čtyřmi a v sezóně pokračovat mezi nejlepšími týmy v republice. Do prvního zápasu nejdeme s ničím jiným, než že chceme vyhrát,“ řekl odhodlaně.

Informace o systému soutěže

Po základní části postoupí čtyři nejlepší mužstva z každé skupiny do vyšší nadstavby, která zaručuje záchranu v soutěži i pozdější účast v play-off. Zúčastní se jí tedy celkem 12 týmů a hrát se znovu bude systémem každý s každým doma-venku. Nadstavbová část nabídne 22 kol.

Stejným systémem se bude hrát také nižší nadstavba, v níž se střetnou celky na pátých až osmých příčkách po základní části. Do play-off postoupí všechny týmy z vyšší nadstavby a čtyři nejlepší mužstva z té nižší.

Vyřazovací část si zahraje 16 týmů. Osmifinále nabídne série na dva vítězné zápasy. Čtvrtfinále i semifinále se budou hrát na tři vítězné zápasy a série finálová na čtyři.

Z nižší nadstavbové skupiny sestoupí dva celky přímo do Ligy dorostu. Týmy na celkovém 19. až 22. místě sehrají play down na tři vítězná utkání. Dva poražení rovněž zamíří do druhé nejvyšší soutěže. Vítězové sérií play down půjdou do baráže proti dvěma nejlepším týmům Ligy dorostu. Ta se bude hrát formou skupiny dvakrát každý s každým.

Aktuální soupisku dorostu naleznete zde.

Složení skupin Extraligy dorostu

Skupina Západ: HC Škoda Plzeň, HC Sparta Praha, HC Energie Karlovy Vary, Piráti Chomutov, HC Litvínov, HC Slavia Praha, Rytíři Kladno, HC Hvězda Praha.

Skupina Střed: Bílí Tygři Liberec, BK Mladá Boleslav, Mountfield HK, HC Dukla Jihlava, HC Dynamo Pardubice, HC Motor České Budějovice, HC Tábor, BK Havlíčkův Brod.

Skupina Východ: HC Oceláři Třinec, PSG Berani Zlín, HC Kometa Brno, HC Olomouc, HC VÍTKOVICE RIDERA, HC ZUBR Přerov, HK Mladí Draci Šumperk, HC RT TORAX Poruba.

Rozlosování základní části Extraligy dorostu 2022/2023:

Datum Kolo Domácí Hosté
15.09.2022 1. VÍTKOVICE OLOMOUC
17.09.2022 2. PORUBA OLOMOUC
22.09.2022 3. OLOMOUC PŘEROV
24.09.2022 4. ŠUMPERK OLOMOUC
29.09.2022 5. OLOMOUC TŘINEC
01.10.2022 6. ZLÍN OLOMOUC
06.10.2022 7. OLOMOUC KOMETA BRNO
08.10.2022 8. OLOMOUC VÍTKOVICE
20.10.2022 9. OLOMOUC PORUBA
22.10.2022 10. PŘEROV OLOMOUC
27.10.2022 11. OLOMOUC ŠUMPERK
29.10.2022 12. TŘINEC OLOMOUC
17.11.2022 13. OLOMOUC ZLÍN
19.11.2022 14. KOMETA BRNO OLOMOUC