Jakub Orsava: Rozhodly speciální týmy, snad nám to tam bude padat dál

Jakub Žurovec
O L O M O U C – Ačkoli první duel předkola Generali ČP play-off mezi Olomoucí a Karlovými Vary proběhl netradičně, domácí jej zvládli. Nejenže své den trvající vedení 2:0 dokázali udržet, ale navrch přidali ještě další dvě branky. Svůj podíl na výhře 4:1 měl mimo jiné i Jakub Orsava.

Již v prvním duelu vyřazovací části si Jakub Orsava připsal dva kanadské body. V první třetině asistoval Pavlu Musilovi na branku znamenající vedení 2:0 a ve druhé třetině, která se dohrávala další den, se prosadil on sám. „Už bych další třetinu nepřidával, necítil jsem se moc dobře. Dlouho jsem nehrál a je to trošku znát, takže mně ty dvě třetiny úplně stačily,“ prozradil.

⇒Útočník Jakub Orsava

A jak by vůbec popsal svou gólovou situaci ze 31. minuty? „Kluci to parádně vykombinovali, já jsem vlastně jenom čekal na druhé straně. Pavel Musil mě parádně viděl a předložil mi to. Gólman se ani nestihl přesunout. Ono je někdy těžké tu branku trefit. Jsem rád, že se mi to povedlo,“ hlásil s úsměvem.

„Byl to gól dost důležitý. Trošku jsme se uklidnili, kluci to parádně sehráli a hodili mi to na druhou stranu. Takže to vlastně zařídili,“ doplnil o své trefě, kterou vstřelil způsobem, jakým se často v zámořské soutěži prezentuje Alexandr Ovečkin.

„Tento zápas byl takový komplikovanější, při dohrávce jsme si chtěli dát hlavně pozor na start, abychom se do hry dostali hned od začátku. Snažili jsme se hrát zodpovědně do obrany. Bod jsme opravdu uválčili,“ oddechl si.

Olomouc v utkání dokázala využít početní převahu, a to hned dvakrát. „Všichni víme, že rozhodují speciální týmy, a že při hře 5 na 5 se tolik šancí nevytvoří. Každý myslí na zadní vrátka, takže jsme určitě rádi a doufáme, že nám tam góly z přesilovek budou padat dál,“ doplnil.

Domácí v zápase vykazovali výbornou defenzivní hru, a to zejména v oslabení. „Už bych se opakoval. Trénujeme to, koukáme na video a snažíme se to zkrátka hrát co nejlépe. Bere to ale spoustu sil, a proto se musíme snažit hrát čistě,“ vyprávěl útočník s číslem 32 na dresu.

Jakub Orsava se do základní sestavy vrátil poprvé od konce ledna, kdy naposledy nastoupil paradoxně právě doma proti Karlovým Varům. „Ještě nejsem stoprocentně fit a necítím se úplně dobře. Přeci jenom jsem nebyl měsíc na ledě, takže mám stále co dohánět. Už jsem zmiňoval, že dvě třetiny bohatě stačily,“ pověděl upřímně.

U hokeje se často říká, že zápas začíná za stavu 0:0, a každý tým tak má stejnou šanci vyhrát. Toto rčení ale tak úplně neplatilo při čtvrtečním večeru, poněvadž Hanáci vstupovali do dohrávky s dvougólovým vedením. „Věděli jsme, že začneme druhou třetinou, že máme nějaký náskok, takže jsme chtěli chytnout začátek, aby nám Vary neujely, nebo nesnížily na 2:1. To by je vrátilo zpátky do zápasu. Zaplaťpánbůh se jim to nepovedlo a dali jsme branku na 3:0. To nás trošku uklidnilo,“ souhlasil Orsava.

První zápas se nedohrál v původním termínu kvůli rýze v ledu. V letošních duelech mezi Olomoucí a Energií se tento problém stal už podruhé. „My s tím nic neuděláme. My jsme tu od toho, abychom hráli hokej. Tyto věci jdou mimo nás. Náš cíl je hrát hokej a vyhrát zápas, takže jsme se s tím museli nějak smířit a jedeme dál,“ nedělal si hlavu čerstvě dvaatřicetiletý útočník.

Nyní se klub z Hané chystá na dvě venkovní utkání. O výhodu druhého zápasu doma tedy přišel, ale na západ Čech jede s vedením 1:0 na zápasy. „Už teď vše směřujeme k druhému zápasu, ten bude začínat od nuly a bude trvat celých šedesát minut,“ připomněl s úsměvem. „Budeme se muset pořádně připravit, zregenerovat a začít co nejlépe,“ uzavřel Orsava.